21-01-2019, imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jaroslaw


Innowacje w OSP

Dh Tomasz Grądalski - Strażak Miesiąca Września 2015

W dniu 9 października br. Komisja po wnikliwej analizie zgłoszonych wniosków dotyczących wyboru Strażaka Województwa Małopolskiego miesiąca września ogłosiła, iż

Strażakiem Miesiąca Września został wybrany Dh Tomasz Grądalski z OSP Libusza pow. gorlicki                             za uratowanie osoby tonącej.  

W dniu 16 maja br. w godzinach nocnych na terenie miejscowości Libusza, Gmina Biecz, prowadzone były działania ratownicze związane z akcja powodziową. Około godziny 22.50 strażak – ratownik z OSP Libusza Dh Tomasz Grądalski zauważył, że idąca wzdłuż ogrodzenia szkoły starsza kobieta nagle zachwiała się i wpadła do przydrożnego rowu i zniknęła pod wodą. Niezwłocznie wskoczył On do wody w miejscu gdzie zniknęła kobieta by wyciągnąć ja na powierzchnię i udzielić niezbędnej pomocy. Przy ratowaniu kobiety pomagali mu znajdujący się w pobliżu Druhowie z OSP Korczyna.

Należy dodać, że wnioskowany do wyróżnienia strażak wskoczył do wody w pełnym umundurowaniu bojowym, które w znacznym stopniu ograniczyło ruchy i utrudniało poruszanie się w wodzie i prowadzenie akcji ratunkowej.  Uratowanej 67 letniej kobiecie udzielono natychmiast pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia. Zdarzenie miało miejsce w późnych godzinach nocnych, w miejscu nieoświetlonym, w odległości kilku metrów od głębokiego na ponad 3 m potoku Szkolny. W tym miejscu woda z wymienionego potoku wystąpiła z brzegów zalewając drogę, chodnik i przydrożne rowy. Uratowana kobieta przechodziła po zalanym chodniku wzdłuż przydrożnego rowu, w panujących ciemnościach poślizgnęła się i wpadła do wody. Tylko dzięki błyskawicznej akcji ratowniczej strażaka Tomasza Grądalskiego zawdzięcza swoje życie, ponieważ w tych warunkach nie mogłaby się wydostać z wody o własnych siłach.

Dh Tomasz wstąpił do OSP 1991 r. Uczestniczy w akcjach ratowniczo – gaśniczych , zawodach sportowo – pożarniczych, pracach społecznych na rzecz jednostki.Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone     na stronie:  | odwiedziny: