17-02-2019, imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Lukasz


Aktualności

„WAKACJE Z DUCHAMI – NIEDZICA 2018”
Autor: Łukasz , 2018-08-07 13:56:08

 Wymiana pozaszkolna PNWM – OBÓZ  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Głębowice/Glienicke-Nordbahn

 

W dniach  13 – 22 lipca  2018 r. w Gościńcu   "H.A.T.A." HELENA SZEWCZYK  w Niedzicy odbyło się spotkanie międzynarodowe wymiany polsko – niemieckiej młodzieży tj.  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Głębowic (Polska, woj. małopolskie) i Glienicke/Nordbahn (Niemcy – północne obrzeża Berlina).

 

To już czwarty  tygodniowy obóz wypoczynkowo – szkoleniowy partnerów, który od 2015 roku  udało się zrealizować pomiędzy zaprzyjaźnionymi strażami. W tym roku spotkanie miało charakter szczególny, ponieważ program został wzbogacony o wiele elementów związanych z pożarnictwem
i działalnością straży a to za sprawą dotacji z MSWiA, którą otrzymała OSP dla młodzieży MDP z Polski.

 

Miejscem zakwaterowania był  przepiękny Ośrodek "H.A.T.A."  . Piękne  górskie widoki, świetlica, boiska sportowe, gdzie odbywały się gry i zabawy integracyjne, przemili właściciele  oraz personel ośrodka i oczywiście pyszna kuchnia sprawiły, że czas minął bardzo szybko w cudownej atmosferze. Animacje językowe, gry integracyjne, zajęcia plastyczne  towarzyszyły uczestnikom codziennie.  Pomimo pogody „ w kratkę” udało się zrealizować program.

Był także czas na zabawę w Basenach Termalnych w Chochołowie. Zajęcia sportowo –pożarnicze , musztra strażacka podczas niepogody  odbywały się na hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy. Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych  mieli okazję poznać jak funkcjonuje i działa  Ochotnicza Straż Pożarna w Niedzicy, a także uczestniczyć w lekcji historii polskiego pożarnictwa w oparciu o dane zawarte w  książce „ Strażacy Ziemi Oświęcimskiej” .  Był panel dyskusyjny dotyczący wymiany informacji pomiędzy strażami w zakresie działania służb ratowniczych w Polsce i Niemczech.   W słoneczne dni na boiskach sportowych wokół ośrodka odbywały się ćwiczenia pożarnicze,  gry i zabawy w piłkę. Uczestnicy wymiany mogli podziwiać  przepiękną dziką przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego na flisackiej tratwie podczas spływu Dunajcem. Młodzież zwiedziła również zamek w Niedzicy, gdzie poznała legendę Białej Damy – ducha Brunhildy, która do dziś straszy na zamku oraz historię Janosika – rozbójnika więzionego w lochach twierdzy niedzickiej. Kolejną atrakcją dla młodych strażaków była Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze Muzeum Tarzańskiego w Zakopanem.   Wszyscy mogli poznać drewnianą zagrodę wsi polskiego Spisza z przełomu XVI i XVII wieku.  W Zakopanem był czas wolny na zakupy na Krupówkach, a także możliwość zobaczenia skoczni narciarskiej - Wielkiej Krokwi. Jednym słowem mówiąc, przyjemne
z pożytecznym. 

 

Na zakończenie  obozu  na terenie Ośrodka "H.A.T.A."  odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące całość przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział  uczestnicy, opiekunowie, członkowie Zarządu OSP w Głębowicach oraz zaproszeni  goście, którzy wsparli i pomogli OSP zrealizować wypoczynek młodzieży.

 

Było wiele podziękowań, wspomnień, gratulacji. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Wypoczynek i szkolenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dotacji:  MSWiA, Powiatu Oświęcimskiego, wpłat własnych uczestników, dofinansowania Gminy Osiek, wsparcia rzeczowego Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Nieocenionej  pomocy i  wsparcia udzielili  młodzieży  również  ludzie dobrego serca: Pani Krystyna Nowak, Pan Wojciech Noster, Jarosław Jakiełek, Jarosław Spisak oraz opiekunowie MDP.

 

Tekst. B. Obstarczyk, fot. Archiwum OSP Głębowice.

Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone     na stronie:  | odwiedziny: