17-02-2019, imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Lukasz


Aktualności

Ochotnicze Straże Pożarne w Programie Równać Szanse
Autor: Łukasz , 2018-09-21 10:15:30

Ochotnicze Straże Pożarne to ważny podmiot  animujący życie lokalnej społeczności. Jako organizacje pozarządowe mogą starać się o środki finansowe na swoją dodatkowa działalność. Jedną z takich możliwości jest Program Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Obecnie trwa nabór  w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse, w którym można otrzymać dofinansowanie do 8 500 zł. na minimum sześciomiesięczne projekty realizowane z młodzieżą  w wieku 13-19 lat. Dofinansowane projekty będą realizowane pomiędzy 1.02.2019 r. a 31.08.2019 r.

 O dotację mogą ubiegać się instytucje i organizacje z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców:

- powiatowe, miejskie i gminne biblioteki,

- miejskie i gminne domy kultury,

- organizacje pozarządowe (zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów),

- Ochotnicze Straże Pożarne,

- nieformalne grupy dorosłych.

 

Uczestnicy projektu to młodzież w wieku od 13 do 19 lat  (uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych,  uczniowie szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).

Tylko w ostatnim roku z  dotacji w tym programie skorzystało kilka jednostek OSP m.in. z Wojnicza, Janiszewic, Krasocina, Bukowca czy Brzozia. OSP wykorzystują środki na działania z młodzieżą, a Program Równać Szanse nie narzuca konkretnego tematu działań. Najłatwiej zobaczyć to na przykładach ostatnio realizowanych projektów.  

Ochotnicza Straż Pożarna w Janiszewicach (woj. łódzkie) ma już na swoim koncie kilka projektów realizowanych z dotacji w Programie Równać Szanse. W tym roku młodzież stworzyła i opracowała grę planszową „Strażopoly” dotyczącą pożarnictwa i pierwszej pomocy. W poprzednich projektach młodzież pracowała m.in. nad serią nagrań edukacyjnych związanych z działalnością Straży Pożarnych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Krasocinie (woj. świętokrzyskie) rozpoczęła właśnie projekt „Postawcie na młodzież!”, w którym tematem przewodnim jest młodzieżowa drużyna pożarnicza. Działania dotyczą organizacji manewrów i pokazów ratowniczych oraz akcji survivalowych. W ramach projektu przewidziane są także warsztaty integracyjne, warsztaty z pierwszej pomocy, treningi budowania zespołu i komunikacji.

 Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowcu realizowała w tym roku projekt „Wszystko jest możliwe”, skupiony wokół musicalu. W ramach projektu młodzież prowadziła zajęcia z dziećmi, pokazując możliwości integracji, zabawy i współpracy z lokalną społecznością. W poprzednich latach młodzież zorganizowała spektakl teatru lalek.

Tematyka realizowanych projektów może być dowolna. Jednak to, co najważniejsze w tych wszystkich działaniach, to młodzież, która poprzez wspólne działania ma możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach, uczy się pracy w grupie, rozwijają swoje pasje i zainteresowania i wzmacnia swoje poczucie własnej wartości.

 

Wnioski w Regionalnym Konkursie Grantowym można składać do 25.10.2018 r.- do godziny 12-tej w południe. Więcej informacji w tym dokładne zasady konkursu i wzór formularza wniosku znajdują się na stronie programu www.rownacszanse.pl.

 

Wywiad z koordynatorem projektu.

Imię i nazwisko: Bartłomiej Robak  

Organizacja: Ochotnicza Straż Pożarna w Krasocinie

Zawód/Wykonywane zajęcie: zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych w Gminie Krasocin

 

Aktualnie realizujecie projekt „Postawcie na młodzież!”, możesz opowiedzieć, o czym on jest?

Tematem przewodnim jest młodzieżowa drużyna pożarnicza, ale główne działania dotyczą organizacji manewrów/pokazów ratowniczych, czy akcji survivalowych organizowanych przez młodzież. W ramach projektu przewidziane są także warsztaty integracyjne, warsztaty z pierwszej pomocy, treningi budowania zespołu i komunikacji. Część akcji organizowanych przez młodzież jest adresowana do dzieci (np. warsztaty strażackie).

 

Skąd pomysł na takie działania z młodzieżą?

Pomysł wyszedł od nich samych. Część tej grupy brała udział w poprzednich dwóch projektach finansowanych z RS (RKG i Konkurs dla Młodzieżowych Liderów). „Postawcie na młodzież!” jest poszerzeniem udanych zadań z tamtych projektów oraz odpowiedzią na potrzeby obecnej grupy.

 

Dlaczego w OSP warto działać z młodzieżą?

Dla ochotniczych straży pożarnych to szansa na budowanie swoich kadr – zarówno ratowniczych, jak i organizacyjnych. Dzięki pierwszym projektom z RS rozwinęliśmy kulturalną część naszej działalności – Młodzieżową Orkiestrę Dętą i Grupę Taneczną „Aplauz”. Obecnie to zespoły znajdujące się w ścisłej czołówce ogólnopolskich Orkiestr. Podobnie dzieje się z młodzieżową drużyną pożarniczą.

 

To nie jest Wasz pierwszy projekt realizowany w ramach programu „Równać Szanse”, skąd pomysł, aby wystartować w konkursie?

To już 6 projekt. Zaczęliśmy przygodę z RS w 2007 r. Dwukrotnie realizowaliśmy projekty z OKG, raz z RKG, raz w ramach konkursu dla Młodzieżowych Liderów, przeprowadziliśmy również Forum Lokalne. Zawsze warto być blisko „Równać Szanse”. Ten program zmienia podejście do pozyskiwania środków i do pracy z młodzieżą. Przynosi dużo więcej satysfakcji z realizacji, daje lepsze efekty wśród młodzieży. Trzeba na nie poczekać, ale warto. Dlaczego wystartowaliśmy? Tak jak wspomniałem mieliśmy większą część grupy już zorganizowaną. Problem był tylko w określeniu przestrzeni, w jakiej mogą działać i znalezienia pieniędzy na realizację tych pomysłów.

 

Skąd czerpiecie pomysły na projekty? 

Przede wszystkim poruszamy się w okolicach swoich podstawowych celów i najważniejszych priorytetów. Nie realizujemy działań, tylko dlatego, że akurat są na nie pieniądze. Same pomysły na działania projektowe, to już domena młodzieży. W tym programie naprawdę nie ma sensu realizować czegokolwiek na siłę.

 

Co najbardziej porywa młodzież w projektach?

Dać im wolną rękę. Im więcej przestrzeni dla nich, tym lepiej. Działalność wokół młodzieżowych drużyn pożarniczych jest idealnym zalążkiem projektu. Tam jest mnóstwo przestrzeni, którą mogą samodzielnie wypełnić. My dajemy markę, tożsamość, remizę; program daje pieniądze i sposób pracy, a młodzi mogą dać siebie – i społeczności lokalnej i samej organizacji, i sobie samym.

 

Jak wg Ciebie powinna wyglądać rola koordynatora projektu, aby Młodzi odnieśli sukces?

Pracowałem przy wszystkich projektach w ramach RS. Koordynatorem byłem przy dwóch. Po dwóch miesiącach realizacji obecnego projektu obecna rola mi najbardziej odpowiada. Zajmuję się sprawami, do których formalnie młodzież nie może zostać dopuszczona, pilnuję podstawowych zasad projektu i jeżdżę na szkolenia dla koordynatorów. Jest mi o tyle łatwiej, że tak jak wspomniałem, kilka osób z obecnej grupy ma już doświadczenia z metodologią RS.

 

Co według Ciebie odróżnia Program „Równać Szanse” od innych programów skierowanych do młodzieży?

Skupia się na zmianie wśród młodych, a nie na formalnym przeprowadzeniu projektu. To duża wartość.

 

Gdybyś miał zarekomendować program innym osobom i organizacjom to, co byś powiedział?

Jeśli zależy Wam na jakościowej zmianie wśród młodych, to spróbujcie zarazić młodych tym programem.

 

Jakie plany dalej?

W zakresie projektu to raczej pytanie do młodych. Nie mam sygnałów o zmianie harmonogramu, a w nim wrzesień to czas przygotowania warsztatowego do pokazów. Prywatnie udzielam się od jakiegoś czasu w Związku OSP RP w zakresie działalności Orkiestr strażackich.

Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone     na stronie:  | odwiedziny: