21-07-2018, imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel


Aktualności

Wystąpienie Dh Janusza Koniecznego do Prezydenta Miasta Słupsk
Autor: Łukasz , 2017-08-25 11:19:26

Szanowny Pan

Robert Biedroń

Prezydent Miasta Słupsk

 

Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem Pana wypowiedzi w programie telewizyjnym „Faty po faktach” TVN24 w dniu 21 sierpnia 2017 roku. Niemal w całości podzielam Pana opinie i komentarze dotyczące podejmowanych działań po tragicznej nawałnicy, do jakiej doszło w połowie sierpnia br. w miejscowościach m.in. woj. pomorskiego.

Olbrzymie szkody, tragedia wielu ludzi wymagały i nadal wymagają nadzwyczajnych środków, aby pomóc adekwatnie do sytuacji wszystkim poszkodowanym.

Interesujące były Pana spostrzeżenia o olbrzymim zaangażowaniu w działaniach ratowniczych lokalnej społeczności, władz samorządowych, wielu woluntariuszy, ale również członków ochotniczych straży pożarnych, którzy po raz kolejny udowodnili swoją aktywność i potrzebę działania na rzecz bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Strażacy ochotnicy, podejmując działania ratownicze, nie liczą na splendor, wyróżnienia czy nagrody, bowiem od dziesiątek lat pracują społecznie dla dobra innych z potrzeby serca i chęci niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Z ubolewaniem należy stwierdzić, że przedstawiciele władz administracji rządowej w wielu przypadkach pomijają w swoich wystąpieniach i opracowaniach statystycznych udział w działaniach ratowniczych olbrzymiej armii strażaków ochotników, czego doświadczamy nie po raz pierwszy.

W roku ubiegłym podczas zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w działaniach zabezpieczających wizytę Ojca Świętego Franciszka udział brało kilka tysięcy członków OSP, a nikt z władz rządowych nie zauważył tego faktu i nie docenił zaangażowania strażaków.

Zapomina się o tym i nie podkreśla, że Ochotnicze Straże Pożarne były i są nadal głównym partnerem Państwowej Straży Pożarnej w zwalczaniu zaistniałych zagrożeń.

Ma Pan również olbrzymią rację, że niewłaściwym jest, aby jakiś Pan z Warszawy decydował, jaki kask ma kupić OSP. W roku ubiegłym decyzją obecnie rządzących pozbawiono Związek OSP RP środków finansowych z budżetu państwa na bezpośrednią pomoc dla OSP, a w roku bieżącym pozbawiono nas niepublicznych środków finansowych pochodzących z firm ubezpieczeniowych. Obecnie środkami tymi dysponuje Komendant Główny PSP i to wyłącznie od niego zależy, co dana OSP może zakupić w ramach tej pomocy.

Strażacy ochotnicy i działacze ZOSP RP wyrażają opinię, aby pomoc dla OSP była realizowana, jak było do niedawna, za pośrednictwem Związku OSP RP przy współudziale samorządów miast i gmin.

Dziękując Panu trafnych ocen i opinii, życzę wielu sukcesów w niełatwej pracy samorządowej.

 

Z wyrazami uznania

Prezes
Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP

woj. podkarpackiego

Janusz Konieczny

Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone     na stronie:  | odwiedziny: