W dniach 7 – 8 października w Hotelu Litwiński w Tęgoborzy powiat nowosądecki, województwo małopolskie odbyło się tradycyjne Szkolenie dla Komendantów Gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Małopolskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Jeziorzanach. Realizacja zadania, którego celem było zapoznanie się z rozwiązaniami ochrony przeciwpożarowej, ekologii oraz działalności statutowej w różnych częściach kraju i województwa. Operacja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.
Tegoroczne, dwudniowe szkolenie odbyło się pod hasłem „Strażacy ochotnicy w służbie na rzecz swoich społeczności. Pierwszego dnia rozpoczęliśmy o godzinie 16.00. Druh Łukasz Łach Dyrektor Zarządu Wykonawczego dokonał powitania zaproszonych gości, a wśród nich byli Członkowie Zarządu Głównego Związku OSP RP Druhowie Kazimierz Sady, Adam Domagała oraz Krzysztof Kosiba, Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP Dh Grzegorz Szyszko, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie St. Bryg. Mariusz Łaciak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Pan Kazimierz Koprowski oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego Dh Andrzej Jarocha.
Pierwszy dzień podzielony został na 5 najważniejszych paneli szkoleniowych. Pierwszym z nich były zajęcia szkoleniowe „Aktywizacja i rozwój mieszkańców na terenach wiejskich”. Omówiono najważniejsze potrzeby społeczne oraz wskazano jak ważne są Jednostki OSP w kreowaniu rozwoju obszarów wiejskich. Drugim bardzo ważnym dla bezpieczeństwa małopolskich mieszkańców był temat „First Responder – Funkcja Pierwszego Ratownika na terenach wiejskich”. Wskazano jak ważnym elementem jest nowopowstały program w systemie ratowania ludności. Trzecim i jednym najbardziej popularnych elementów szkolenia były zajęcia „Zagospodarowanie czasu dla dzieci i młodzieży na terenach wiejskich”. Wszyscy druhowie obecni na szkoleniu rozumieją jak ważna jest edukacja i wsparcie młodych mieszkańców małopolski. To oni kiedyś będą znaczyć o sile ochotniczego pożarnictwa. Wskazano dobre praktyki i rozwiązania, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Dodatkowym elementem tego szkolenia było omówienie działalności Małopolskiego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich. Dzięki tej komisji problemowej organizowane są Zawody Sportowo-Pożarnicze dla dzieci i młodzieży. Praca kolegium rozszerzyła się już na kilka małopolskich powiatów, co wskazuje na znaczne rozwinięcie działalności sportowej. Dzięki takim inicjatywom wzrasta nie tylko poziom Jednostek OSP i MDP, ale także poziom organizowanych dla nich wszelakich inicjatyw. Czwartym panelem było omówienie tematu „Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych jako system koordynowania bezpieczeństwa na terenach wiejskich”. Wprowadzono Nas we wszystkie tajniki w/w ustawy i wskazano dobre praktyki i rozwiązania stosowane w całym Kraju niezbędne do rozwoju straży pożarnych.
Ostatnim panelem było szkolenie z zakresu współpracy Ochotniczych Straży Pożarnych z Oddziałem Wojewódzkim Związku OSP RP woj. małopolskiego. Pierwszym wykładowcą był Dh Tomasz Nowak Zastępca Dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego, który rozpoczął od przedstawienia nowego Ceremoniału Ochotniczych Straży Pożarnych, który został uchwalony przez Zarząd Główny w maju bieżącego roku. Zwrócono szczególną uwagę na rażące niedociągnięcia regulaminowe, które popełniają druhowie podczas swoich uroczystości. Należy pamiętać, że do prawidłowego przeprowadzenia uroczystości niezbędna jest znajomość Ceremoniału OSP, Regulaminów Musztry, Umundurowania oraz Nadawania Odznaczeń. Prelegentem pozostałej części był Dyrektor Zarządu Wykonawczego Łukasz Łach, który na wstępie opowiedział o działalności statutowej i handlowej OW ZOSP w Krakowie. Punktem kulminacyjnym panelu było podsumowanie współpracy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarządów Gminnych oraz Powiatowych z Zarządem Wojewódzkim. Szereg zadań, które wykonuje Zarząd Wojewódzki nie udało by się gdyby nie w/w instytucje. Każdorazowo wykonując działalność statutową, wszystkie inicjatywy organizujemy z Naszymi partnerami. Na zakończenie spotkania Biuro Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego nagrodziło wspaniałymi nagrodami najlepsze i najaktywniejsze Zarządy Gminne. Wartość nagród, które trafią później do jednostek OSP sięgała ponad 30 tysięcy złotych. Dh Dyrektor podziękował wszystkim Komendantom Gminnym za współpracę oraz za tak liczną obecność podczas szkolenia.
Na zakończenie pierwszego dnia głos zabrali Nasi znamienici goście. Jako pierwszy głos zabrał nowo powołany Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP Dh Grzegorz Szyszko, który podkreślił wysokie zaangażowanie Władz Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego w propagowaniu działalności statutowej Związku OSP RP. Kolejnym gościem, który zabrał głos był Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Mariusz Łaciak, który mówił o działalności ratowniczej małopolskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz o bardzo dobrej współpracy z Zarządem Wojewódzkim Związku OSP RP. Dzięki temu strażacy w Małopolsce patrzą w tym samym kierunku. Trzecią osobą, która zabrała głos był Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Pan Kazimierz Koprowski, który przedstawił wszystkie rodzaje wsparcia działalności OSP przez fundusz. Strażacy Ochotnicy w całym województwie mogą liczyć na wsparcie WFOŚiGW nie tylko w dedykowanych dla OSP dotacjach, ale również w każdym innym nie cierpiącym zwłoki momencie. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pan Paweł Szczygieł, który podkreślił jak ważna jest współpraca leśników ze strażakami. Dzięki dobrej pracy na rzecz małopolskich lasów poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego znacznie wzrósł. Dzień zakończył się uroczystą kolacją.
Drugi dzień szkolenia to dwa Panele. Pierwszy to zajęcia szkoleniowe „Organizacja zadań statutowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich promocja na rzecz mieszkańców małopolski. Wskazano wszystkie zadania, które Związek OSP RP realizuje wraz z samorządami oraz Jednostkami OSP. Bardzo ważna jest współpraca wszystkich instytucji, bo to zapewnia rozwój społeczny. Druga część poświęcona była dla zaproszonych firm współpracujących na co dzień z Zarządem Wojewódzkim ZOSP RP woj. małopolskiego. Zajęcia Szkoleniowe „Nowe Technologie oraz ich zastosowanie w ochronie przeciw pożarowej, pomocy przedmedycznej, ratownictwie drogowym oraz poszukiwawczym na terenach wiejskich poprowadzili przedstawiciele firm: Bezalin S.A., Brandbull Polska, Wytwórnia Umundurowani strażackiego w Brzezinach, Target Safety sp. z o.o., Rekord Rescue, 4×4 Terenowiec, Projekt AED oraz BBF Complex. Firmy zaprezentowały nowości sprzętowe na rynku, a także zwróciły uwagę jak i kiedy je należy użyć. Wraz z rozwojem technologii na Strażaków czeka co raz więcej niebezpieczeństw i niepewności. Panel był niezwykle ważny, bo zgodnie z zasada Dobry Ratownik to zdrowy Ratownik.
W trakcie drugiego dnia szkolenia dla strażaków ochotników głos zabrał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego dh Edward Siarka. Dh Prezes podziękował wszystkim obecnym za udział w szkoleniu, podkreślając jak ważna jest kooperacja wszystkich Zarządów Gminnych i Powiatowych z terenu Naszego Województwa. Dzięki temu Nasza praca dostrzegana jest na terenie całego Kraju. Wyznacznikiem tego był Zjazd Krajowy Związku OSP RP, który odbył się 1 października, podczas którego na funkcję Wiceprezesa Zarządu Głównego powołany został Dh Edward Siarka.
Szkolenia dla Komendantów Gminnych z terenu Województwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem strażaków z małopolski. Oprócz ciekawych paneli szkoleniowych, przygotowanych przez wykfalifikowanych wykładowców, przybywający na spotkanie Komendanci mogą wymienić się swoimi doświadczeniami. Wskazać dobre praktyki pracy z Jednostkami, czy młodzieżą na terenach swoich gmin. Nic tak nie łączy ludzi jak rozmowa i spotkanie.